Wydawca treści

Certyfikacja kompetencji bazą stabilnego zatrudnienia

Projekt pilotażowy „Certyfikacja kompetencji bazą stabilnego zatrudnienia"
realizowany w ramach konkursu "Stabilna praca - silna rodzina"
 
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW REZERWY FUNDUSZU PRACY
DOFINANSOWANIE: 578 600 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ: 578 600 zł
 
Celem głównym projektu pilotażowego jest wprowadzenie do usług powiatowego urzędu pracy możliwości inicjowania, organizowania i prowadzenia tzw. „Akademii kompetencji", której głównym założeniem będzie wydanie certyfikatu kompetencji – dokumentu jakościowego w procesie rekrutacji.
 
Cele szczegółowe projektu :
  1. opracowanie modelowego programu badania kompetencji, poprzez:
  • stworzenie innowacyjnego narzędzia badania kompetencji,
  • wykorzystanie wypracowanych metod poradnictwa zawodowego, w tym grywalizacji, modelu N. Amundsona - poradnictwa opartego na nadziei,
  1. opracowanie jednolitego na polskim rynku pracy certyfikatu kompetencji – dokumentu jakościowego/ aplikacyjnego w procesie rekrutacji,
  2. upowszechnianie wartości i znaczenia w życiu zawodowym kompetencji transferowalnych,
  3. zmiana wizerunku urzędu pracy – na  instytucję wspierającą rozwój zawodowy osób bezrobotnych i poszukujących pracy
  4. wspieranie uczestników rynku pracy w podjęciu i utrzymaniu stabilnej pracy.
Termin realizacji:  kwiecień 2022 r. –  grudzień 2023 r.
_________________________________________________________________________________
Geneza
Projekt stanowi odpowiedź na potrzeby pracodawców, ponieważ jego rezultaty wpłyną na efektywniejsze znalezienie odpowiedniego pracownika, przyspieszenie procesów rekrutacyjnych, zniwelują rotację pracowników, a także ułatwią zbudowanie odpowiedniego zespołu. Rynek pracy przechodzi zmiany, które należy na bieżąco śledzić. Jednocześnie jednym z problemów, który ma rozwiązać projekt jest brak na obecnym rynku podmiotów zajmujących się weryfikacją oraz certyfikowaniem kompetencji miękkich, a potrzeba znajomości kompetencji wynika z aktualnych realiów dzisiejszego rynku pracy. Coraz częściej pojawiają się opinie, że dyplom uczelni, świadectwo szkolne i wiedza fachowa to za mało, by osiągnąć sukces, czy zdobyć i utrzymać wymarzoną pracę. Stąd konieczność uświadamiania osobom poszukującym pracy, ale też pracownikom, jak ważne są posiadane przez nich kompetencje miękkie.

Odbiorcy projektu pilotażowego:
  • osoby do 30 roku życia z grupy NEET (tj. osoby nieuczące się, niepracujące i nieszkolące się), pracodawcy oraz stowarzyszenia ich zrzeszające, specjaliści ds. rekrutacji i HR, doradcy zawodowi, szkoły (kadra dydaktyczna i uczniowie), urzędy pracy.
Realizowane działania:
  1. stworzenie narzędzia badania kompetencji
Innowacyjne narzędzie do diagnozowania poziomu natężenia kompetencji miękkich, pożądanych na rynku pracy, powstało na zlecenie Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie. W wyniku czego został powołany interdyscyplinarny zespół ekspertów (doradców zawodowych, psychologów, pedagogów, specjalistów ds. HR, headhuntera). Narzędzie zostało opracowane w oparciu o przeprowadzoną diagnozę potrzeb i oczekiwań pracodawców w zakresie zawartości dokumentów aplikacyjnych (przy wykorzystaniu metody Design Thinking), a także problemów związanych z procesem rekrutacji i onboardingiem. Eksperci dokonali wyboru odpowiednich wskaźników dotyczących kompetencji miękkich. Na ich podstawie powstało narzędzie, które przyjęło formę kwestionariusza, a jego wyniki stanowią element certyfikatu kompetencji. Opracowany kwestionariusz jest przeznaczony do stosowania przez doradców zawodowych i ma na celu wsparcie osób bezrobotnych i poszukujących pracy w procesie rekrutacji oraz adaptacji do nowych warunków życiowych i zawodowych.
  1. wdrożenie i prowadzenie „Akademii Kompetencji"
„Akademia Kompetencji" to program diagnozowania i określania kompetencji poprzez prowadzenie porad, konsultacji i warsztatów przy wykorzystaniu innowacyjnego narzędzia do badania kompetencji. Jednocześnie prowadzenie „Akademii Kompetencji" wzbogacone jest o elementy dotychczas stosowane przez doradców zawodowych, tj.: gry szkoleniowe, model poradnictwa opartego na nadziei Normana Amundsona, karty metaforyczne czy testy diagnozujące kompetencje miękkie w różnych obszarach. Absolwenci uzyskują wzrost wiedzy na temat własnego potencjału, wyjątkowy certyfikat kompetencji miękkich, wypłatę świadczenia kompetencyjnego w wysokości 1500,00 zł. Rozwiązanie testowane jest wśród 40 osób bezrobotnych, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jaworznie, a proces trwa 2 tygodnie.
  1. certyfikat kompetencji
Certyfikat to innowacyjny i pożądany na rynku pracy dokument potwierdzający ukończenie „Akademii Kompetencji". Zawiera informacje o ocenianych kompetencjach miękkich oraz ich poziomie.


_________________________________________________________________________________
Dołącz do Nas


 
 

Załączniki

plakat projektu Certyfikacja
plakat projektu Certyfikacja.pdf 665 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu nawigacji